ARCH 12/2020

Koniec roka 2020 nás inšpiroval k pohľadu naspäť, na začiatok 21. storočia. Dvadsať rokov nového milénia ubehlo naozaj veľmi rýchlo a možno aj preto sa zdá, že je ešte priskoro hodnotiť a bilancovať ich. Napriek tomu je možné zaznamenať podstatné momenty či udalosti slovenskej architektonickej scény, ktoré zrkadlia výnimočnejšie počiny, odhaľujú nové témy, ale i upozorňujú na pretrvávajúce negatívne tendencie. Úvodná diskusia je toho dôkazom. K nej sa pridali aj niektorí členovia našej redakčnej rady a napísali nám, ako vidia tých ostatných 20 rokov. Ich úprimné osobné názory si veľmi cením, pretože sú autentické a veľmi spontánne odhaľujú jednotlivé zrnká pravdy. „Architektúra ako kultúrny fenomén je u nás na okraji pozornosti akejkoľvek politickej garnitúry,“ tvrdí architekt Pavol Paňák. Ján Krcho upozorňuje na to, že sme „rezignovali na snahy osemdesiatych rokov vytvoriť kvalitnejšie bývanie pre široké masy.“ Andrej Oláh sa pripája konštatovaním, že „verejný sektor akoby úplne rezignoval na navrhovanie významnejších verejných stavieb.“ Mňa osobne trápi všeobecný vkus verejnosti, ktorý sa momentálne odráža v rozbujnenom bungalovovom šialenstve na okraji našich miest. Tento typ rodinného domu prezentujú i verejné médiá ako vysnívané bývanie a prispievajú tak k legitimizovaniu tohto javu. Príklady výborných realizácií individuálne projektovaných slovenských rodinných domov, ako aj kvalitnej architektúry iného druhu naše verejné médiá  širokej verejnosti prezentujú len veľmi zriedka. Kvalitná architektúra, tá, ktorá bola za ostatných dvadsať rokov v ARCH-u nielen publikovaná, ale aj ocenená, sa do širšieho verejne prístupného mediálneho priestoru dostala len minimálne. A to je tiež jeden z problémov, ktoré sa za ostatných dvadsať rokov nepodarilo výrazne posunúť dopredu. Všeobecný vkus je potrebné neustále kultivovať tak, aby gýč  ustúpil do pozadia a aby priemer dosiahol atribút solídnej architektúry a nielen stavebnej produkcie pokleslých štýlov. To by som si želala na konci tohto zvláštneho roka.

Okrem toho všetkým našim priaznivcom, čitateľom a kolegom želá redakcia ARCH pokojné Vianoce, zdravý a úspešný Nový rok 2021!

Andrea Bacová

čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné
Titulná strana ARCH 12/2020

Nový ARCH už v predaji:

  • The Corner - polyfunkčný dom, Bratislava
  • Bytový dom, Račianska ulica, Bratislava
  • Obnova r. k. kostola Panny Márie Snežnej na Kalvárii v Bratislave
  • Kostol bl. Reštitúty, Brno - Lesná
  • Vyhliadková veža, Devínska Kobyla, Bratislava
  • [1:1] Workshop 2020, Kaštieľ Moravany nad Váhom
čítaj viac
Stiahnuť aktuálne číslo Objednať aktuálne číslo Objednať predplatné

Liečebnému domu Machnáč v Trenčianskych Tepliciach svitá nádej na obnovu

Nezisková organizácia Spoločnosť Jaromíra Krejcara vo štvrtok 3. decembra predstavila zástupcom mesta a médií zámer obnovy Liečebného domu Machnáč. Ten by sa mal po dokončení stať pevnou súčasťou spoločenského a kultúrneho života obyvateľov mesta a centrom, kde sa budú pravidelne konať prestížne medzinárodné podujatia.

Internorm novinky v oblasti okien a vchodových dvier

Spoločnosť Internorm, ktorá je už 90 rokov na trhu, prináša aj v tomto roku svojim zákazníkom množstvo noviniek v oblasti okien a vchodových dvier. Inšpirujte sa inováciami spoločnosti, ktorá vďaka svojmu nepretržitému technickému vývoju a dizajnovým trendom ponúka aj náročnému zákazníkovi smer určujúce riešenia.

Cena ARCH 2020 ONLINE

Cena ARCH 2020

Architektúra s posolstvom do budúcnosti!

Tohtoročná Cena časopisu ARCH, jej 23. ročník slávnostného odovzdávania, sa uskutoční po prvýkrát vo svojej histórii online. Tento formát, samozrejme, nenahradí osobné stretnutia a atmosféru, na ktorú boli architekti i ďalší fanúšikovia dobrej architektúry v súvislosti s Cenou ARCH zvyknutí. Organizátori Ceny – Vydavateľstvo EUROSTAV a časopis ARCH o architektúre a inej kultúre – sa však pokúsia ju aspoň čiastočne sprostredkovať a aj preto sa rozhodli jej prenos uskutočniť z priestorov Moyzesovej sály v Bratislave.

Tohtoročné nominácie prinášajú porciu kvalitnej architektúry, reflektujú aktuálnu situáciu na našej architektonickej scéne. Desať nominácií, to je desať príbehov o architektúre, desať architektov a architektonických kancelárií, ktoré budú počas slávnostného večera predstavené. A ako je už pri Cene ARCH zvykom, vyhlási sa len jeden jediný laureát Ceny ARCH 2020.Rozhodla o ňom dňa 18. septembra 2020 medzinárodná porota v zložení: Nora Vranová (SK), Andrea Bacová (SK), Pavel Nasadil (CZ), Thomas Weber (Rakúsko), Christoph Mörkl (Rakúsko). Nora Vranová je autorizovaná architektka s vlastnou architektonickou praxou, okrem toho je členkou predstavenstva Slovenskej komory architektov a podpredsedníčkou správnej rady Inštitútu Slovenskej komory architektov. Andrea Bacová je docentkou na Fakulte architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity, kde vedie Ústav architektúry obytných budov. Od roku 2010 je šéfredaktorkou odborného mesačníka ARCH o architektúre a inej kultúre i členkou Vedeckej a umeleckej rady Fakulty architektúry STU. Pavel Nasadil je hlavným architektom a konateľom architektonickej kancelárie FAM Architekti a partnerom anglického ateliéru Feilden + Mawson Architects and Planners. Niekoľko rokov pôsobil aj ako vedúci ateliéru architektonického dizajnu na Architectural Institute in Prague ARCHIP. Thomas Weber je spolumajiteľom architektonickej kancelárie Schenker Salvi Weber, pôsobiacej vo Viedni a v Berne. Náplňou jej činnosti je predovšetkým navrhovanie administratívnych, školských, ako aj obytných budov v Rakúsku, Nemecku a vo Švajčiarsku. Christoph Mörkl je spoluzakladateľom architektonickej kancelárie SUPERBLOCK, v ktorej portfóliu sú zastúpené projekty a realizácie dotovanej, ale aj voľne financovanej bytovej výstavby, ako aj opatrovateľských a sociálnych zariadení, interiérov či rekonštrukcií stavieb. 

Kto bude tohoročným laureátom Ceny ARCH 2020, sa dozviete: 

19. novembra 2020 o 19,00 hod.

prostredníctvom online vysielania z Moyzesovej siene v Bratislave na podstránke www.arch.sk/cena-arch.

Bližšie informácie o Cene ARCH 2020:

https://www.arch.sk/sk/cena-arch-cena-za-architekturu/2020
https://www.facebook.com/events/3315483771884195

PARTNERI:

Generálny partner: BAUMIT

Hlavní partneri: Velux, Premac

Reklamní partneri: Ytong, SALTO Systems, Reynaers Aluminium, Internorm, Schüco, Isover

Mediálny partner: Archinfo

Cena ARCH je realizovaná s finančnou podporou Fondu na podporu umenia. 

Podujatie sa koná pod záštitou primátora Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy Matúša Valla.

Dom V - rodinný dom od autora Martina Skočeka

Architekt Martin Skoček dostal od mladej rodiny za úlohu vytvoriť pokojné útočisko na predĺžené víkendy. Nemusel sa pasovať s tvorbou jedinečnosti v smutnej kaši solitérnych katalógových domov, vstupoval do oveľa podnetnejšej situácie – do jadra dediny – a z tohto východiska vyťažil maximum. 

Otvorený list DOCOMOMO Slovensko k aktuálnej snahe zbúrať bývalý Dom odborov v Bratislave

DOCOMOMO Slovensko (ako súčasť medzinárodného združenia odborníkov zaoberajúca sa výskumom a ochranou moderného architektonického dedičstva) odoslalo otvorený list ministerke kultúry Natálii Milanovej, primátorovi hl. mesta Bratislavy Matúšovi Vallovi a starostovi mestskej časti Bratislava-Nové Mesto Rudolfovi Kusému, v ktorom žiada, aby netolerovali zatajovanie objektívnych skutočností o pláne zbúrať kultúrno-spoločenský komplex Istropolis v Bratislave a iniciovali otvorenú diskusiu o budúcnosti bývalého Domu odborov, techniky a kultúry s odbornou aj širokou verejnosťou.

Nové Internorm okno KF520 získalo ocenenie German Innovation Award a MUSE Design Award

Internorm, popredná európska značka okien, získala ocenenie German Innovation Award 2020 v kategórii „Winner“ za nové plast-hliníkové okno KF520. Toto ocenenie sa udeľuje za inovácie, ktoré posúvajú celé odvetvie priemyslu vpred vďaka svojej originalite, implementácii a efektivite.

Okrem toho Internorm získal za toto prémiové okno celosvetové ocenenie MUSE Design Award v zlatej kategórii, ktoré posudzuje vynikajúci a inovatívny dizajn v mnohých odvetviach. Ceny sú dôkazom toho, že nová generácia okien od spoločnosti Internorm spája inovatívny dizajn s technickým know-how v novej dimenzii.

Od septembra bude opäť spustený online projekt Deti a architektúra 2020

Prípravy na ďalší ročník online projektu DETI A ARCHITEKTÚRA, ktoré organizuje už po šiestykrát občianske združenie EUROARCH, sú v plnom prúde. Online projekt, ktorý je určený hlavne žiakom 5. a 6. aročníka ZŠ bude tento rok zameraný na tému mosty, ako stavby symbolizujúce prirodzenú ľudskú vlastnosť – potrebu stretávať sa.

Nezisková organizácia Spoločnosť Jaromíra Krejcara chce obnoviť liečebný dom Machnáč v Trenčianskych Tepliciach

„Pokusy o rekonštrukciu objektu na ubytovacie zariadenie opakovane zlyhali, preto je dôležité obnovu objektu ďalej nepodmieňovať súčasnými komerčnými nárokmi, ale hľadať cestu, ako funkciu prispôsobiť jeho forme,“ zhodli sa zakladatelia neziskovej organizácie.

V máji sa konalo prvé zasadnutie Správnej rady neziskovej organizácie Spoločnosť Jaromíra Krejcara (SJK), ktorá má jediný cieľ – záchranu a obnovu bývalého liečebného domu Machnáč v Trenčianskych Tepliciach.